Show Summary Details

Page of
PRINTED FROM Oxford Dictionary of National Biography. © Oxford University Press, 2018. All Rights Reserved. Under the terms of the licence agreement, an individual user may print out a PDF of a single article in Oxford Dictionary of National Biography for personal use (for details see Privacy Policy).

East, Sir Cecil Jameslocked

(1837–1908)
  • H. M. Vibart
  • , revised by James Falkner

East, Sir Cecil James (1837–1908), army officer, born at Herne Hill, Surrey, on 10 July 1837, was the son of Charles James East, merchant, of London, and his wife, Eliza Frederica Bowman. After private education he entered the army on 18 August 1854 as ensign in the 82nd regiment, and became lieutenant on 5 June 1855. He served with his regiment in the Crimea from 2 September 1855, and was present at the siege and fall of Sevastopol. He later served during the Indian mutiny in 1857 and was severely wounded at Cawnpore on 26 November 1857. In 1863 he married Jane Catharine (d. 1871), eldest daughter of Charles Chase Smith MD, of Bury St Edmunds, and they had a son and a daughter.

Promoted captain on 17 November 1863, East joined the 41st regiment, and served as assistant quartermaster-general with the Chittagong column of the Lushai expeditionary force in 1871–2; he was mentioned in dispatches, received the thanks of the governor-general in council, and in 1872 was promoted brevet major. In 1875 he married Frances Elizabeth, daughter of Revd Arthur Mogg of Chilcompton, Somerset, and widow of Edward H. Watts; they had one daughter.

Through the latter part of the Anglo-Zulu War, East was deputy adjutant and quartermaster-general. He was present at Ulundi, and was promoted brevet colonel. During the Third Anglo-Burmese War in 1886–7 he commanded the 1st brigade after the capture of Mandalay and was mentioned in dispatches, being made CB on 1 July 1887. From 1883 to 1888 he commanded a second-class district in Bengal and Burma, and a first-class district in Madras from 1889 to 1893, having been made major-general on 23 January 1889. After leaving India in 1893, he was until 1898 governor of the Royal Military College, Sandhurst. He was made KCB on 22 June 1897. He became lieutenant-general on 28 May 1896, and general in 1902, retiring in 1903. After 1898 he resided at Fairhaven, Winchester, where he died on 14 March 1908, survived by his wife. He was buried at King's Worthy in Hampshire.

Sources

  • The Times (16 March 1908)
  • Army List
  • LondG (21 June 1872)
  • LondG (21 Aug 1879)
  • LondG (2 Sept 1887)
  • C. R. Dod, The peerage, baronetage and knightage of Great Britain and Ireland (1907)

Likenesses

  • photograph, repro. in Navy and Army Illustrated (12 Nov 1897)

Wealth at Death

£9777 19s. 2d.: probate, 7 April 1908, CGPLA Eng. & Wales

London Gazette