We use cookies to enhance your experience on our website. By continuing to use our website, you are agreeing to our use of cookies. You can change your cookie settings at any time. Find out more
King, Sir Richard, second baronet (1774–1834), naval officer, was born on 28 November 1774, the only son of , and his wife, Susannah Margaretta (d. 1794), daughter of William Coker, of Mappowder, Dorset. He entered the navy in 1788 on the Crown in the East Indies with Commodore Cornwallis, by whom he was made lieutenant on 14 November 1791, commander in 1793, and captain on 14 May 1794. On his return to England he was appointed in November 1794 to the Aurora (28 guns), for cruising service in the channel. He commanded different ships with credit in the channel and the North Sea. King married, in 1803, Sarah Anne (d. 1819), only daughter of Vice-Admiral Sir John Thomas Duckworth; they had four sons and one daughter. In April 1804 he was appointed to the Achille (74 guns), in which, on 21 October 1805, he served at Trafalgar.

On the death of his father in November 1806, King succeeded to the baronetcy, but continued in the Achille, employed on the west coast of France and Spain until 1811, when he was appointed captain of the fleet to Sir Charles Cotton in the Mediterranean, and afterwards in the channel. He was promoted rear-admiral on 12 August 1812, and for the rest of the war had his flag in the San Josef (110 guns), in the Mediterranean, as second in command to Sir Edward Pellew. He was made a KCB on 2 January 1815, was commander-in-chief in the East Indies from 1816 to 1820, and became vice-admiral on 19 July 1821. In 1822, he married Maria Susanna (d. 8 January 1871), daughter of Admiral Sir Charles Cotton; they had four sons and three daughters. In July 1833 he was appointed commander-in-chief at the Nore. He died of cholera at Admiralty House, Sheerness, on 5 August 1834.

King's second son from his first marriage, Admiral Sir George St Vincent Duckworth King, fourth baronet (1809–1891), naval officer, was born at Stonehouse, Devon, on 15 July 1809, entered the Royal Naval College in February 1822, served in the Mediterranean, East Indies, and West Indies, and was promoted captain in 1841. He married on 16 December 1847 Lady Caroline Mary Dawson-Damer (d. 5 December 1851), sister of the third earl of Portarlington; they had a son and a daughter. He was captain of the Leander, and afterwards of the Rodney, in the Black Sea during the Crimean War in 1854–5, and was second in command of the naval brigade at the siege of Sevastopol. He became rear-admiral in 1863, was commander-in-chief in China from 1863 to 1867, and was made vice-admiral in 1867, KCB in May 1873, and admiral in 1875. He succeeded to the baronetcy on the death of his elder brother on 2 November 1887. He died at Wear House, Exeter, on 18 August 1891.

J. K. Laughton, rev. Andrew Lambert

Sources  

D. Syrett and R. L. DiNardo, The commissioned sea officers of the Royal Navy, 1660–1815, rev. edn, Occasional Publications of the Navy RS, 1 (1994) · O'Byrne, Naval biog. dict. · United Service Journal, 3 (1834), 232 · J. Marshall, Royal naval biography, 1/2 (1823), 545 · J. Ralfe, The naval biography of Great Britain, 3 (1828) · Boase, Mod. Eng. biog. · Burke, Peerage (1894) · GM, 2nd ser., 2 (1834)

Archives  

BL, letters to Lord Bridport, Add. MSS 35196–35198 · NMM, corresp. with Sir Evan Nepean


Likenesses  

C. Turner, mezzotint, pubd 1835 (after Saunders), BM; NPG · W. Ridley, stipple (after a miniature), BM; repro. in Naval Chronicle (1803)